Druk 3d Warszawa – na czym polega?

Druk 3D Warszawa http://3dream.pl/druk-3d/ jest nowoczesną, prężnie rozwijającą się technologią, która umożliwia uzyskiwanie różnego rodzaju obiektów w formie przestrzennej. Jest to technika, którą wykorzystuje się w wielu dziedzinach, np. architekturze, medycynie, ale nie tylko – za pomocą drukowania 3D można uzyskać dowolny obiekt. Z poniższego artykułu dowiedz się także, gdzie możesz uzyskać druk 3D na terenie Warszawy.

Druk 3D – na czym polega?

Druk 3D polega na uzyskaniu trójwymiarowego, przestrzennego obiektu uzyskanego w postaci fizycznej i namacalnej. Jednakże aby tak się stało, najpierw należy posiadać odpowiednią koncepcję, stworzyć odpowiedni projekt w specjalistycznym programie przeznaczonym do tego typu działań i uzyskać prototyp.

Czym jest prototyp? Jest to nic innego jak niskobudżetowy wydrukowany w systemie 3D obiekt, który zaprojektowaliśmy. Dzięki uzyskaniu prototypu możemy przetestować jego działanie a także sprawdzić, czy posiada wady, które uniemożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie. Oprócz tego wydrukowany na drukarce 3D prototyp daje możliwość zaprojektowania obiektu odbiorcom czy klientom. Obiekt uzyskiwany techniką druku 3D powstaje na zasadzie warstwowej. Oznacza to, że drukarka 3D niejako „układa” jedną warstwę obiektu na drugiej. Im niższe są poszczególne warstwy, tym jakość wydruku jest lepsza i posiada wyższą rozdzielczość.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy druku 3D?

Na terenie Warszawy istnieje wiele firm, które specjalizują się w druku 3D. Przy wyborze warto jest jednak zwrócić uwagę na to, jakie technologie stosuje dana firma. Zanim jednak to ustalimy, warto również sprawdzić koszty, z jakimi prawdopodobnie przyjdzie nam się zmierzyć. Co jednak wpływa na cenę druku 3D? Jeśli skierujemy swoje kroki do profesjonalnej drukarni 3D w Warszawie, osoba z obsługi z pewnością zapyta nas o gabaryty pożądanego modelu oraz jego objętość. Ma to znaczenie, ze względu na potrzebę posiadania odpowiedniej do tego drukarki z określonym obszarem pracy (niektóre posiadają nawet kilka metrów).

Jednakże nie jest to jedyny czynnik, który ma wpływ na generalną cenę druku 3D. Należy dodać, że ważne jest również określenie ilości i rodzaju materiału, który jest niezbędny do otrzymania danego modelu. Kolejnym czynnikiem jest również czas druku, bowiem niektóre elementy wymagają nawet kilkugodzinnego prowadzenia druku 3D. To z kolei pociąga za sobą zużycie energii elektrycznej oraz konieczności nadzoru pracy urządzenia przez pracowników drukarni specjalizującej się w druku 3D. Ponadto konieczne jest również stworzenie modelu, który pozwoli na wykonanie druku 3D. Model można wykonać samemu, można również zlecić jego wykonanie profesjonalnej drukarni, jednakże koszt wówczas ulegnie zwiększeniu.

Które firmy zajmują się drukiem 3D w Warszawie?

Jedną z firm, które specjalizują się w druku 3D w Warszawie jest 3D Phoenix. Drukarnia ta wykorzystuje tzw. technologię FDM, ale również PolyJet czy DLP, SLA oraz SLS. Technologia FDM, czyli Fused Deposition Modeling pozwala na uzyskanie modeli na bazie materiałów takich jak np. gips czy metal. Inną firmą specjalizującą się w druku 3D, znajdującą się w Warszawie jest UniForge 3D Solutions.

Specjaliści pracujący w tej drukarni wykonują druk 3D w technologiach DLP oraz FDM. Kolejną drukarnią 3D, która oferuje uzyskiwanie wysokiej jakości modeli trójwymiarowych jest 3Dream. Ich oferta obejmuje druk 3D na terenie Warszawy, przy zastosowaniu technologii SLA, FDM oraz SLS. Kierując się wyborem odpowiedniej firmy, która zajmuje się drukiem 3D w Warszawie, należy zwrócić również uwagę na możliwość skanowania czy modelowania 3D. Jest to często bardzo przydatne, jeśli chcemy uzyskać wysokiej jakości model.